Znajdź aptekę

Co jest zdrowsze: zielona herbata czy kawa?

Potrzebujesz dawkę kofeiny po przebudzeniu lub aby wydostać się z łóżka? Wolisz herbatę lub kawę? Pomimo, że kofeina jest obecna w obu napojach, mają one również wiele innych właściwości.


Ile kofeiny jest w ...

- Kawie? Palone ziarna kawy Arabica zawierają około 2,6% kofeiny. Jeśli chodzi o ziarna Robusta, odsetek wynosi około 1,3%.
- Zielonej herbacie? Zawiera ona od 3,0 do 3,5% kofeiny. Zawartość jednak będzie zależeć od temperatury wody użytej podczas parzenia i czasu parzenia.
Używamy jednakże znacznie większą ilości ziaren kawy aby przygotować kubek kawy niż liści herbaty do przygotowania kubka herbaty. Prowadzi to do większej zawartości kofeiny w filiżance kawy: kofeina zawarta w filiżance kawy odpowiada 3-5 filiżankom zielonej herbaty.

Jaki efekt ma kofeina na nasz organizm ...

-W kawie? Kofeina znajdująca się w kawie ma natychmiastowy efekt: po wchłonięciu, powoduje one wydzielanie się adrenaliny, co prowadzi do uczucie przebudzenia na krótki czas.
-W zielonej herbacie? Kofeina w herbacie traktowana jest fitochemicznie przez tak zwana katechinę. Dlatego jest ona stopniowo wchłaniana przez jelita i jej witalizujący wpływ jest powolny.

Według 11-letnich badań Ohsaki, regularne i wysokie spożycie kawy może zwiększyć ryzyko zawału serca, podczas gdy zielona herbata ma działanie ochronne.

Dla Twojego dobrego samopoczucia!
Juliane,
Twoja dietetyczka LINEAVI