Znajdź aptekę

Dieta Paleo – dieta dla współczesnego człowieka?

Czy styl życia, który prowadzili nasi przodkowie może być alternatywą dla naszej diety? Niektórzy twierdzą, że dieta paleo to "powrót do korzeni" i że ciało ludzkie jest najlepiej przystosowane do tego typu diety, w przeciwieństwie do dzisiejszej diety, która pojawiła się wraz z rolnictwem.

Co to jest "dieta Paleo "?

Dieta Paleo opiera się na spożywaniu podobnej żywności, którą jedzono w epoce paleolitu - od 10 000 do 2,5 mln lat temu. Taka dieta na ogół obejmuje chude mięso, ryby, owoce, warzywa, orzechy i nasiona. Innymi słowy, jest to żywność, która pochodzi z polowań i zbieractwa.

10 000 lat temu dieta Paleo przestała dominować, ponieważ jedzenie stało się powszechne wraz z pojawieniem się rolnictwa. Produkty, które pojawiły się w naszym jadłospisie w tym okresie to produkty mleczne, rośliny strączkowe i zboża.

Szczegóły:

Zalecenia dla diety Paleo zależą od rodzaju tej diety (komercyjna lub według ścisłych wytycznych). Plan skupia się na codziennym piciu wody i byciu aktywnym fizycznie.

> Czego unikać:
Wysoko przetworzonej żywności
Zboża, takie jak pszenica, owies i jęczmień
Rośliny strączkowe, takie jak fasola, soczewica, orzeszki ziemne i groch
Produkty mleczne
Cukier
Sól
Ziemniaki

> Co jest wskazane:
Owoce
Warzywa
Orzechy i nasiona
Chude mięso, zwłaszcza zwierząt karmionych trawą lub dziczyzną
Ryby, szczególnie te bogate w kwasy tłuszczowe omega-3 (takie jak łosoś, makrela, tuńczyk biały)
Oleje na bazie owoców i orzechów (na przykład oliwa z oliwek lub olej orzechowy)

Pozytywne aspekty diety Paleo:

Pozytywnym aspektem jest eliminacja produktów przetworzonych, takich jak białe pieczywo, chipsy, słodkie płatki, ser topiony i różne dania gotowe.
Przestrzeganie diety, w której możesz jeść tylko nieprzetworzone odpowiedniki żywności, oznacza, że należy również ograniczyć spożycie sodu i konserwantów. Zostało bowiem udowodnione, że nadmierne spożywanie tych składników może spowodować brak równowagi w metabolizmie elektrolitów (negatywny wpływ na ciśnienie tętnicze krwi i nerki), jak również zwiększenie wrażliwości jelita.

Negatywne aspekty diety Paleo :

Człowiek zawsze potrafił się dostosować do różnych rodzajów żywności. Kilka ostatnich przykładów ludzkiej ewolucji pokazuje, że nasza anatomia i genetyka nie zostały określone w epoce kamienia.
Organizmy, z którymi żyjemy ewoluowały jeszcze szybciej niż my. Zwłaszcza miliardy bakterii jelitowych, które pomagają nam trawić wszystkie rodzaje włókien roślinnych, co było niezwykle trudne, kiedy były one rzadko spożywane podczas epoki paleolitu. Nie istnieją bowiem bezpośrednie dowody na to, że takie bakterie były obecne w jelitach, naszych przodków żyjących w okresie paleolitu. Może to zatem oznaczać, że różnimy się od nich, a więc i nasza dieta jest inna.
Konsumpcja mięsa: postępowanie zgodnie z dietą Paleo polega na przestrzeganiu diety bogatej w mięso. Liczne badania wykazały, że dieta bogata w mięso, a szczególnie niska w błonnik (głównie brak roślin strączkowych, zbóż, warzyw i owoców) i zdrowe tłuszcze, ma negatywny wpływ na zdrowie i może prowadzić do: zaparć , chorób serca i nowotworów.

Obecnie naukowcy twierdzą, że najlepsza kombinacja białek wygląda tak: 30% białek pochodzenia zwierzęcego (mięso, jajka), a 70% pochodzenia roślinnego (warzywa, rośliny strączkowe, zboża). Dieta Paleo wyklucza rośliny strączkowe i zboża. Przestrzeganie diety Paleo może więc sprawić trudności w osiągnięciu zalecanych wskaźników codziennego źródła białka, co może prowadzić do problemów z nerkami i innych zaburzeń równowagi w organizmie.

Przestrzeganie diety Paleo może być trudne i męczące nie tylko dla rodziny, ale także dla ciała.
Z LINEAVI jednak, nie musisz się pozbawiać wszystkiego. Nasz proszek LINEAVI został stworzony zgodnie z najnowszymi zaleceniami naukowców i idealnie łączy wysokiej jakości białka zwierzęce i roślinne, niezbędne składniki odżywcze, a także witaminy i minerały. Wszystko to, aby przyspieszyć Twój metabolizm.
Na szczęście dieta LINEAVI nie jest tak radykalna jak ta podczas paleolitu. Jednak nasi eksperci od żywienia skorzystali ze wszystkich pozytywnych elementów diety Paleo: usuwając jak najwięcej produktów przetworzonych i dodając jak największą ilość warzyw i owoców, pamiętając o nawodnieniu organizmu i zalecając wykonanie ćwiczeń.

Dieta LINEAVI oznacza także wprowadzanie zdrowych, zbilansowanych posiłków krok po kroku do codziennej diety dla Twojego dobrego samopoczucia. Nasza filozofia LINEAVI: regulujemy Twoją wagę i Twój styl życia!

Dla Twojego dobrego samopoczucia!
Juliane,
Twoja dietetyczka LINEAVI